top of page
Konkurs lutniczy 25_10_2023_Seifert_Bartosz 36.jpg
Festiwal Sztuki Lutniczej logo

O FESTIWALU

Niezapomniane święto sztuki lutniczej

Festiwal Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego to wyjątkowe międzynarodowe wydarzenie kulturalne, które przyciąga lutników, muzyków i entuzjastów z całego świata, oferując im możliwość wymiany doświadczeń oraz zgłębiania tajników tworzenia instrumentów lutniczych.

Głównym punktem festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Włodzimierza Kamińskiego, który stanowi platformę dla młodych talentów do prezentacji swoich prac. Konkurs gromadzi uczniów i absolwentów prestiżowych szkół lutniczych, którzy rywalizują w stworzeniu najlepszych skrzypiec, dostarczając im przestrzeni do wymiany myśli, nawiązywania kontaktów, nauki i doskonalenia umiejętności pod okiem doświadczonych mistrzów i artystów.

Festiwal to także miejsce edukacyjne dzięki organizowanym warsztatom i konferencjom. Warsztaty Sztuki Lutniczej oferują uczestnikom możliwość nauki od najlepszych, a z kolei Międzynarodowa Konferencja Lutnicza skupia wykładowców z całej Europy, którzy dzielą się wiedzą na temat historii, stylistyki czy aktualnych trendów w lutnictwie artystycznym.

Dodatkowo, festiwal oferuje bogaty program koncertów, podczas których można usłyszeć instrumenty wykonane przez współczesnych twórców. To niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z różnorodnymi stylami pracy artystów lutników z całego świata.

Podczas wydarzenia nie brakuje również wystaw, gdzie lutnicy prezentują swoje dzieła, tworząc przestrzeń do dialogu pomiędzy lutnikami, a ich głównymi odbiorcami - muzykami.

Festiwal Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego to przede wszystkim przestrzeń dla kreatywności, wymiany myśli i rozwoju kulturalnego. Wydarzenie przyciąga licznych odwiedzających, którzy pragną nie tylko podziwiać piękno instrumentów, ale też zrozumieć proces ich tworzenia.

Festiwal Sztuki Lutniczej plakat

FESTIWAL 2023

Podsumowanie pierwszej edycji festiwalu

Pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego odbyła się w dniach 25-28 października 2023 roku w Poznaniu. W ramach festiwalu zorganizowano I Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Włodzimierza Kamińskiego, skierowany do studentów i absolwentów szkół lutniczych, Warsztaty Sztuki Lutniczej, które skupiały się na walorach dźwiękowych instrumentów, Wystawę Polskich Artystów Lutników prezentującą dzieła polskich twórców instrumentów, oraz Międzynarodową Konferencję Lutniczą z panelami dyskusyjnymi, poświęconą edukacji lutniczej i współpracy międzynarodowej.

Festiwal obfitował w wydarzenia towarzyszące, które wzbogaciły program główny. Wśród nich znalazły się warsztaty "Dzień z życia lutnika – poczuj się jak Marcin Groblicz", które pozwoliły uczestnikom zdobyć praktyczne doświadczenie w pracy lutnika. Ponadto odbyły się Koncerty w porze Lunchu, podczas których młodzi muzycy prezentowali instrumenty wykonane przez współczesnych polskich lutników. Kulminacyjnym punktem festiwalu była Gala Festiwalowa z Koncertem Laureatów Konkursu, gdzie najwyżej ocenione w konkursie instrumenty zostały zaprezentowane ze sceny koncertowej.

KONKURS

Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Włodzimierza Kamińskiego

Wydarzenie to dedykowane jest uczniom i studentom sztuki lutniczej oraz młodym absolwentom. Konkurs przyciągnął 28 uczestników z Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Włoch oraz Korei Południowej. Każdy z uczestników mógł zgłosić dwoje skrzypiec, co zaowocowało prezentacją łącznie 35 instrumentów.

Rywalizacja rozgrywała się w dwóch etapach. W pierwszym, lutnicy z Jury oceniali walory techniczne i estetyczne instrumentów, podczas gdy muzycy skupiali się na ich walorach akustycznych i ergonomicznych. Drugi etap przeniósł wszystkich do koncertowej przestrzeni, gdzie, zza parawanu eliminującego wpływ bodźców wzrokowych oceniane były tylko walory dźwiękowe prezentowanych instrumentów. Prezentacje dźwiękowe były otwarte dla publiczności i transmitowane na żywo.

Festiwal zakończył się spektakularnym Koncertem Laureatów, podczas którego najwyżej ocenione instrumenty zostały zaprezentowane przez znakomitą skrzypaczkę Celinę Kotz w towarzystwie pianisty Grzegorza Skrobińskiego. To wydarzenie nie tylko celebrowało umiejętności i pasję młodych lutników, ale również stanowiło podsumowanie ich ciężkiej pracy i talentu, uświetnione przez wirtuozowskie wykonanie znakomitych instrumentalistów.

Konkurs lutniczy 25_10_2023_Seifert_Bartosz 16.jpg
Konkurs lutniczy 25_10_2023_Seifert_Bartosz 50.jpg

JURY

Międzynardowe Jury lutników i skrzypków

Jury:

Peter Beare (Wielka Brytania)

Roman Barnaś (Stany Zjednoczone)

Jarosław Nadrzycki (Polska)

Dominique Nicosia (Francja)

Ulrike Rempel (Niemcy)

Honorata Stalmierska (Polska)

Agata Szymczewska (Polska)

Sekretarz Jury:

Marta Panfil

Dyrektor konkursu:

Jan Bartoś

ZWYCIĘZCY

Jury przyznało 3 nagrody główne i 3 wyróżnienia oraz szereg nagród pozaregulaminowych

Przyznane nagrody:

Martyna Reske – I nagroda 15.000 zł

(Polska, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu)

Janusz Bryniarski – II nagroda 11.000 zł

(Polska, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu)

Seoyeon Kim – III nagroda 8.000 zł

(Korea Południowa, Istituto d’Istruzione Superiore A. Stradivari Cremona)

Kwang Hoon Lee – wyróżnienie 2.000 zł

(Korea Południowa, Istituto d’Istruzione Superiore A. Stradivari Cremona)

Klemens Siatkowski – wyróżnienie 2.000 zł

(Polska, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu)

Martyna Reske – wyróżnienie 2.000 zł

(Polska, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu)

Gala konkurs lutniczy 28_10_2023_fot_Seifert_Bartosz 22_edited.jpg

PRZESŁUCHANIA DŹWIĘKOWE I KONCERT LAUREATÓW

W drugim etapie przesłuchania dźwiękowe odbywały się za parawanem na sali koncertowej, aby zapewnić obiektywność oceny i skupić uwagę jurorów wyłącznie na jakości dźwięku instrumentów. Anonimowość instrumentów pozwoliła na sprawiedliwą i transparentną ocenę walorów akustycznych prezentowanych skrzypiec. Koncert laureatów, podczas którego wystąpiła skrzypaczka Celina Kotz z towarzyszeniem pianisty Grzegorza Skrobińskiego, był kulminacyjnym punktem festiwalu, prezentując wybitne umiejętności muzyczne na najwyżej ocenionych instrumentach, co stanowiło prawdziwe święto sztuki lutniczej i dźwiękowej ekspresji.

Zarówno przesłuchania dźwiękowe, jak i koncert laureatów były transmitowane na żywo. Zapraszamy do obejrzenia nagrań z tych wydarzeń.

Art of Violin Making Festival

Autor zdjęć: Bartosz Seifert, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu

WARSZTATY SZTUKI LUTNICZEJ

Regulacja brzmienia w instrumencie i efektywna współpraca z muzykiem

Warsztaty Sztuki Lutniczej, które odbyły się podczas festiwalu prowadził wybitny brytyjski lutnik, Peter Beare. Ta intensywna sesja skoncentrowana była na zaawansowanych technikach akustycznych i regulacji dźwięku w instrumentach strunowych. Peter Beare podzielił się swoją głęboką wiedzą i doświadczeniem, koncentrując się na optymalizacji walorów akustycznych i jakości dźwięku, co jest kluczowe w doskonaleniu instrumentów na najwyższym poziomie.

Uczestnikami warsztatów byli międzynarodowi studenci i uczestnicy konkursu, jak również doświadczeni lutnicy z różnych krajów. Sesja oferowała nie tylko możliwość nauki pod okiem mistrza, ale także platformę do wymiany doświadczeń i technik między profesjonalistami, co czyniło te warsztaty nieocenionym źródłem wiedzy i inspiracji.

Konkurs lutniczy 27_10_2023 fot_Seifert_Bartosz_edited.jpg

Autor zdjęć: Bartosz Seifert, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Warsztaty te skierowane były do poznańskiej publiczności oraz do wszystkich, którzy chcieli choć na chwilę poczuć się jak maestro Antonio Stradivari lub wielki polski mistrz lutnictwa, Marcin Groblicz. Uczestnictwo w warsztatach nie wymagało żadnej wcześniejszej wiedzy o sztuce lutniczej, co otwierało drzwi każdemu, kto był zainteresowany tą formą artystyczną.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali historię lutnictwa oraz odwiedzili pracownię lutniczą, gdzie zapoznali się z podstawowymi narzędziami potrzebnymi do tworzenia instrumentów. Pod czujnym okiem doświadczonego mistrza Marcina Krupy mieli również okazję do samodzielnego wykonania fragmentu skrzypiec. To praktyczne doświadczenie pozwoliło im nie tylko zrozumieć proces tworzenia instrumentów strunowych, ale również poczuć prawdziwą pasję i precyzję wymaganą w tym artystycznym zawodzie.

Dzień z życia lutnika – poczuj się jak Marcin Groblicz

Konkurs lutniczy 26_10_2023 fot_Seifert_Bartosz 15_edited.jpg

WYSTAWA POLSKICH
ARTYSTÓW LUTNIKÓW

Pokaz polskiego lutnictwa w sercu Poznania

Wystawa Polskich Artystów Lutników, prezentująca prace członków Związku Polskich Artystów Lutników, była jednym z kluczowych elementów festiwalu. Odbywająca się w otwartej przestrzeni Auli Nova w centrum Poznania, wystawa ta zaoferowała publiczności możliwość bezpośredniego dialogu z lutnikami, dając szansę na zgłębienie wiedzy o codziennej pracy artystów oraz technikach stosowanych przy tworzeniu instrumentów. Muzycy mieli również okazję do porównania i oceny instrumentów, nawiązując kontakty z wybranymi twórcami.

Koordynator wystawy:

Marek Pielaszek

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Wystawę wzbogaciły koncerty, które odbyły się w porze lunchu, gdzie prezentowane były instrumenty zgłoszone na wystawę. Te muzyczne interludia uatrakcyjniły wizytę i pozwoliły publiczności usłyszeć brzmienie poszczególnych eksponatów, co jest nieodłącznym elementem oceny jakości i umiejętności pracy lutnika.

Podczas koncertów wystąpili:

Urszula Jarosz – wiolonczela

Joanna Jasiak – skrzypce

Marianna Kowal – gitara

Anna Kubiak – altówka

Jakub Staszel – skrzypce

Koncerty w porze lunchu