top of page
Konkurs lutniczy 25_10_2023_Seifert_Bartosz 36.jpg
logo ang festival-09.png

O FESTIWALU

Niezapomniane święto sztuki lutniczej

Festiwal Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego to wyjątkowe wydarzenie kulturalne o charakterze międzynarodowym, które łączy w sobie pasję do muzyki i mistrzostwo lutnicze. Organizowany w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, festiwal przyciąga lutników, muzyków i entuzjastów z całego świata, oferując im możliwość wymiany doświadczeń oraz zgłębiania tajników tworzenia instrumentów lutniczych.

Centralnym punktem festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Włodzimierza Kamińskiego, który stanowi platformę dla młodych talentów do prezentacji swoich prac. Konkurs gromadzi uczniów i absolwentów prestiżowych szkół lutniczych, którzy rywalizują w stworzeniu najlepszych skrzypiec. To nie tylko konkurs, ale też przestrzeń dla wymiany myśli, nawiązywniu kontaktów, nauki i dokonalenia umiejętności pod okiem doświadczonych mistrzów i artystów.

Festiwal to także miejsce edukacyjne dzięki organizowanym warsztatom i konferencjom. Warsztaty Sztuki Lutniczej oferują zarówno początkującym, jak i zaawansowanym uczestnikom możliwość nauki od najlepszych – od podstawowych technik, po zaawansowane metody regulacji brzmienia instrumentów. Z kolei Międzynarodowa Konferencja Lutnicza skupia wykładowców z całej Europy, którzy dzielą się wiedzą na temat historii, metod produkcji i aktualnych trendów w lutnictwie artystycznym.

Dodatkowo, festiwal oferuje bogaty program koncertów, gdzie można usłyszeć instrumenty wykonane przez współczesnych twórców. To niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z różnymi stylami pracy lutników z całego świata.

Podczas wydarzenia nie brakuje również wystaw, gdzie polscy lutnicy prezentują swoje dzieła, tworząc przestrzeń do dialogu pomiędzy tradycyjnymi metodami a nowatorskimi rozwiązaniami w konstrukcji instrumentów. Jest to czas, kiedy Poznań staje się europejskim centrum lutnictwa, promując polską szkołę i umiejętności lutników na międzynarodowej arenie.

Festiwal Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego to przede wszystkim przestrzeń dla kreatywności, wymiany myśli i rozwoju kulturalnego. Wydarzenie to przyciąga licznych odwiedzających, którzy pragną nie tylko podziwiać piękno instrumentów, ale też zrozumieć proces ich tworzenia. Zapraszamy do Poznania, by doświadczyć tej unikalnej atmosfery, spotkać się z ludźmi, którzy tworzą muzykę nie tylko dźwiękami, ale i narzędziami, w których się ona rodzi.

FESTIWAL 2023

Podsumowanie pierwszej edycji festiwalu

Pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego odbyła się w dniach 25-28 października 2023 roku w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W ramach festiwalu zorganizowano I Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Włodzimierza Kamińskiego, skierowany do studentów i absolwentów szkół lutniczych, Warsztaty Sztuki Lutniczej, które skupiały się na walorach dźwiękowych instrumentów, Wystawę Polskich Artystów Lutników prezentującą dzieła polskich twórców instrumentów, oraz Międzynarodową Konferencję Lutniczą z panelami dyskusyjnymi, poświęconą edukacji lutniczej i współpracy międzynarodowej.

Festiwal obfitował w wydarzenia towarzyszące, które wzbogaciły program główny. Wśród nich znalazły się warsztaty "Dzień z życia lutnika – poczuj się jak Marcin Groblicz", które pozwoliły uczestnikom zdobyć praktyczne doświadczenie w pracy lutnika. Ponadto, odbyły się Koncerty w porze Lunchu, na których wystąpili studenci i absolwenci Akademii Muzycznej, prezentując instrumenty wykonane przez współczesnych polskich lutników. Kulminacyjnym punktem festiwalu była Gala Festiwalowa z Koncertem Laureatów Konkursu, gdzie najwyżej ocenione instrumenty zostały zaprezentowane w wykonaniu zdolnych muzyków.

ORGANIZATORZY FESTIWALU 2023

Festiwal Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego został zorganizowany dzięki współpracy trzech kluczowych instytucji: Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Fundacji Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego i Heleny Harajdy oraz Związku Polskich Artystów Lutników.

Inicjatorką oraz dyrektorem artystycznym wydarzenia jest prof. Honorata Stalmierska, prezes Fundacji Sztuki Lutniczej i kierowniczka Katedry Lutnictwa Artystycznego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

8.-AMuz-Poznań-logo pl-01.png
LOGOTYPY 2024 (1)-02.png
ZPAL_pl_wektory-01.png

KONKURS

I Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Włodzimierza Kamińskiego

Pierwsza edycja konkursu była dedykowana uczniom i studentom sztuki lutniczej oraz absolwentom, którzy ukończyli kierunek w roku poprzedzającym wydarzenie. Konkurs przyciągnął 28 uczestników z różnych zakątków świata, w tym z Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Włoch oraz Korei. Każdy z uczestników mógł zgłosić maksymalnie dwoje skrzypiec, co pozwoliło na prezentację łącznie 35 instrumentów.

Rywalizacja rozgrywała się w dwóch etapach. W pierwszym, lutnicy z Jury oceniali walory techniczne i estetyczne instrumentów, podczas gdy muzycy skupiali się na ich walorach akustycznych i ergonomicznych. Drugi etap przeniósł wszystkich do koncertowej przestrzeni, gdzie, za zasłoną eliminującą wpływ bodźców wzrokowych, oceniane były tylko walory dźwiękowe prezentowanych instrumentów. Prezentacje dźwiękowe były otwarte dla publiczności i transmitowane na żywo, podkreślając transparentność oceny.

Festiwal zakończył się spektakularnym Koncertem Laureatów, gdzie najlepsze, nagrodzone instrumenty zostały zaprezentowane w pełnej krasie przez znakomitą skrzypaczkę Celinę Kotz w towarzystwie pianisty Grzegorza Skrobińskiego. To wydarzenie nie tylko celebrowało umiejętności i pasję młodych lutników, ale również stanowiło podsumowanie ich ciężkiej pracy i talentu, uświetnione przez wirtuozowskie wykonanie na scenie Auli Nova w Poznaniu.

Konkurs lutniczy 25_10_2023_Seifert_Bartosz 16.jpg
Konkurs lutniczy 25_10_2023_Seifert_Bartosz 50.jpg

JURY

Międzynardowe Jury lutników i skrzypków

Jury:

Peter Beare (Wielka Brytania)

Roman Barnaś (Stany Zjednoczone)

Jarosław Nadrzycki (Polska)

Dominique Nicosia (Francja)

Ulrike Rempel (Niemcy)

Honorata Stalmierska (Polska)

Agata Szymczewska (Polska)

Sekretarz Jury:

Marta Panfil

Dyrektor konkursu:

Jan Bartoś

ZWYCIĘZCY

Jury przyznało 3 nagrody główne i 3 wyróżnienia oraz szereg nagród pozaregulaminowych

Przyznane nagrody:

Martyna Reske – I nagroda 15.000 zł

(Polska, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu)

Janusz Bryniarski – II nagroda 11.000 zł

(Polska, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu)

Seoyeon Kim – III nagroda 8.000 zł

(Korea Południowa, Istituto d’Istruzione Superiore A. Stradivari Cremona)

Kwang Hoon Lee – wyróżnienie 2.000 zł

(Korea Południowa, Istituto d’Istruzione Superiore A. Stradivari Cremona)

Klemens Siatkowski – wyróżnienie 2.000 zł

(Polska, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu)

Martyna Reske – wyróżnienie 2.000 zł

(Polska, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu)

Gala konkurs lutniczy 28_10_2023_fot_Seifert_Bartosz 22_edited.jpg

PRZESŁUCHANIA DŹWIĘKOWE I KONCERT LAUREATÓW

W drugim etapie przesłuchania dźwiękowe odbywały się za kurtyną na sali koncertowej w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu, aby zapewnić obiektywność ocen i skupić uwagę jurorów wyłącznie na jakości dźwięku instrumentów. Anonimowość instrumentów pozwoliła na sprawiedliwą i transparentną ocenę walorów akustycznych prezentowanych skrzypiec. Koncert laureatów, podczas którego  skrzypaczka Celina Kotz z towarzyszeniem pianisty Grzegorza Skrobińskiego, był kulminacyjnym punktem festiwalu, prezentując wybitne umiejętności muzyczne na najwyżej ocenionych instrumentach, co stanowiło prawdziwe święto sztuki lutniczej i dźwiękowej ekspresji.

Zarówno przesłuchania dźwiękowe, jak i koncert laureatów były transmitowane na żywo. Zapraszamy do obejrzenia nagrań z tych wydarzeń.

Art of Violin Making Festival

Autor zdjęć: Bartosz Seifert, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu

WARSZTATY SZTUKI LUTNICZEJ

Regulacja brzmienia w instrumencie i efektywna współpraca z muzykiem

Warsztaty Sztuki Lutniczej, które odbyły się podczas festiwalu prowadził wybitny brytyjski lutnik, Peter Beare. Ta intensywna sesja skoncentrowana była na zaawansowanych technikach akustycznych i regulacji dźwiękowych instrumentów strunowych. Peter Beare podzielił się swoją głęboką wiedzą i doświadczeniem, szczególnie koncentrując się na optymalizacji rezonansu i jakości dźwięku, co jest kluczowe w doskonaleniu instrumentów na najwyższym poziomie.

Uczestnikami warsztatów byli międzynarodowi studenci i uczestnicy konkursu, jak również doświadczeni lutnicy z różnych krajów. Sesja oferowała nie tylko możliwość nauki pod okiem mistrza, ale także platformę do wymiany doświadczeń i technik między profesjon