STATUT
O FUNDACJI
Działalność Fundacji Sztuki Lutniczej Im. Włodzimierza Kamińskiego i Heleny Harajdy
Fundacja Sztuki Lutniczej im. WÅ‚odzimierza KamiÅ„skiego i Heleny Harajdy, z siedzibÄ… w Poznaniu, zostaÅ‚a utworzona w celu promocji, wsparcia i rozwoju lutnictwa artystycznego oraz powiÄ…zanych z nim dziedzin edukacyjnych i naukowych. DziaÅ‚ajÄ…c na terenie caÅ‚ej Polski oraz za granicÄ…, Fundacja prowadzi aktywność kulturalnÄ… poprzez organizacjÄ™ festiwali, konkursów, a także przez promowanie twórczoÅ›ci lutników i muzyków. Wspiera również badania naukowe w obszarach akustyki, instrumentologii i dendrochronologii, oferujÄ…c jednoczeÅ›nie edukacyjne programy rozwojowe dla mÅ‚odych artystów i lutników.
​
Fundacja angażuje siÄ™ w wydawnictwa naukowe, produkcjÄ™ i dystrybucjÄ™ materiaÅ‚ów edukacyjnych oraz organizacjÄ™ sympozjów, majÄ…cych na celu upowszechnianie wiedzy o sztuce lutniczej. WspóÅ‚pracujÄ…c z instytucjami kultury i nauki, Fundacja dąży do ochrony dziedzictwa narodowego i promocji kultury na najwyższym poziomie.
STATUT FUNDACJI
RozdziaÅ‚ I. Postanowienia ogólne
§ 1
1. Fundacja Sztuki Lutniczej im. WÅ‚odzimierza KamiÅ„skiego i Heleny Harajdy, zwana dalej „FundacjÄ…”, dziaÅ‚a na podstawie Ustawy z dn. 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz postanowieÅ„ niniejszego statutu (dalej „Statut”).
2. Fundacja została ustanowiona przez:
1) SÅ‚awomir Smól
2) Jan BartoÅ›
zwanych dalej „Fundatorami”, aktem notarialnym Repertorium A nr 10.400/2022 sporzÄ…dzonym w Kancelarii Notarialnej Joanna Maria Lisiecka Maciej Lisiecki sp. cywilna w Poznaniu, adres ul. J.H. DÄ…browskiego 36/2, w dniu 21 lipca 2022, przy czym każdy z Fundatorów oddzielnie może być nazywany „Fundatorem”.
§ 2
1. Siedzibą Fundacji jest Poznań.
2. Okres działania Fundacji jest nieoznaczony.
3. Terenem dziaÅ‚ania Fundacji jest caÅ‚y obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbÄ™dnym dla wÅ‚aÅ›ciwego realizowania celów Fundacja może prowadzić dziaÅ‚alność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3
1. Fundacja posiada osobowość prawną.
2. Nadzór nad FundacjÄ… sprawuje minister wÅ‚aÅ›ciwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego.
§ 4
1. Fundacja posługuje się pieczęcią z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.
2. Fundacja może używać wyróżniajÄ…cego jÄ… znaku graficznego, który po zarejestrowaniu go podlegać bÄ™dzie ochronie prawnej.
§ 5
Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasÅ‚użonym dla Fundacji, przyczyniajÄ…cym siÄ™ do realizacji celów Fundacji.
Rozdział II. Cele i zasady działania Fundacji
§ 6
Celem Fundacji jest dziaÅ‚alność kulturalna, oÅ›wiatowa oraz naukowa, szczególnie w zakresie wspierania, promocji i pomocy w rozwoju lutnictwa artystycznego i zwiÄ…zanego z nim szkolnictwa.
§ 7
1. Fundacja realizuje swoje cele na rzecz ogóÅ‚u spoÅ‚eczeÅ„stwa poprzez:
a. promowanie twórczoÅ›ci wspóÅ‚czesnych i historycznych polskich lutników w kraju i za granicÄ…,
​
b. organizowanie i udziaÅ‚ w imprezach promujÄ…cych artystów-lutników i ich twórczość, w tym w festiwalach, koncertach, konkursach oraz wystawach instrumentów,
​
c. organizowanie i udziaÅ‚ w seminariach, sympozjach naukowych, wspieranie badaÅ„ i programów naukowych w dziedzinach lutnictwa artystycznego, historii lutnictwa, instrumentologii, akustyki oraz dendrochronologii,
​
d. prowadzenie badań w zakresie lutnictwa artystycznego i historii lutnictwa oraz związanych z nimi pokrewnych dyscyplin,
​
e. propagowanie rozwoju szkolnictwa w zakresie lutnictwa artystycznego,
​
f. prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci wydawniczej w zakresie realizacji celów statutowych,
​
g. wspieranie rozwoju i promocjÄ™ twórczoÅ›ci mÅ‚odych polskich artystów-lutników i muzyków,
​
h. wspóÅ‚pracÄ™ z instytucjami kultury, instytucjami nauki, placówkami szkolnictwa artystycznego, uczelniami muzycznymi, stowarzyszeniami muzycznymi i kultury oraz innymi fundacjami realizujÄ…cymi podobne cele statutowe,
​
i. poszukiwanie i pozyskiwanie instrumentów i obiektów zwiÄ…zanych z polskÄ… i europejskÄ… sztukÄ… lutniczÄ… i muzycznÄ… w Polsce i za granicÄ…, w celu prowadzenia badaÅ„ oraz prezentowania ich walorów estetycznych i dźwiÄ™kowych, a także prowadzenia wypożyczalni części tych instrumentów na zasadach okreÅ›lonych odrÄ™bnym regulaminem,
​
j. wspieranie inicjatyw zwiÄ…zanych z promocjÄ… i rozwojem lutnictwa artystycznego,
​
k. promocjÄ™ kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
​
2. Fundacja realizuje swoje cele w ramach nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego oraz działalności gospodarczej.
​
3. DziaÅ‚alność gospodarcza, o której mowa w ust. 2 prowadzona jest wyÅ‚Ä…cznie w zwiÄ…zku
z realizacjÄ… celów statutowych Fundacji, a nadwyżka przychodów nad kosztami zwiÄ…zana z jej prowadzeniem przeznaczana bÄ™dzie wyÅ‚Ä…cznie na realizacjÄ™ celów opisanych w § 7 ust. 1.
​
Rozdział III. Majątek i dochody Fundacji
§ 8
1. Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 6.000 zł (słownie: sześć tysięcy złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
2. Fundator przeznacza z funduszu założycielskiego kwotę 3.000 zł (słownie: trzy tysiące złotych) na działalność gospodarczą.
§ 9
1. Przychody fundacji mogą pochodzić z:
a. darowizn, spadków, zapisów,
b. dotacji i subwencji,
c. zbiórek z imprez publicznych oraz prywatnych,
d. dochody z majÄ…tku ruchomego i nieruchomego,
e. majÄ…tku fundacji,
f. odsetek bankowych,
g. przychodów z odpÅ‚atnej dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego,
h. działalności gospodarczej.
2. CaÅ‚ość dochodów uzyskiwanych przez FundacjÄ™ jest przeznaczana wyÅ‚Ä…cznie na dziaÅ‚alność statutowÄ….
§ 10
1. Z należącego do Fundacji majątku zabronione jest:
​
1. udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiÄ…zaÅ„ majÄ…tkiem Fundacji w stosunku do czÅ‚onków organów Fundacji, Fundatorów oraz osób, z którymi czÅ‚onkowie organów Fundacji pozostajÄ… w zwiÄ…zku małżeÅ„skim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieÅ„stwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieÅ„stwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo sÄ… zwiÄ…zani z tytuÅ‚u przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.
2. przekazywanie majÄ…tku Fundacji na rzecz czÅ‚onków organów Fundacji, Fundatorów lub ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególnoÅ›ci jeżeli przekazanie to nastÄ™puje bezpÅ‚atnie lub na preferencyjnych warunkach.
3. wykorzystywanie majÄ…tku Fundacji na rzecz czÅ‚onków organów Fundacji, Fundatorów oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bÄ™dzie wynikać bezpoÅ›rednio ze statutowego celu Fundacji,
4. dokonywanie przez FundacjÄ™ zakupu towarów lub usÅ‚ug od podmiotów, w których uczestniczÄ… Fundatorzy, czÅ‚onkowie organów Fundacji, albo osoby im bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
​
​
Rozdział IV. Działalność gospodarcza
§ 11
1. Fundacja może prowadzić dziaÅ‚alność gospodarczÄ… na ogólnych zasadach, okreÅ›lonych
w odrębnych przepisach.
2. Fundacja prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w rozmiarach służących
realizacji celów statutowych.
3. Fundacja prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:
a. działalności wydawniczej: PKD 58.11.Z, PKD 58.13.Z, PKD 58.14.Z , PKD 58.19.Z,
b. działalności związanej z produkcją i sprzedażą nagrań dźwiękowych i audiowizualnych, PKD 47.63.Z, 59.11.Z, 59.20.Z,
c. dziaÅ‚alnoÅ›ci zwiÄ…zanej ze sprzedażą książek, czasopism i innych wyspecjalizowanych artykuÅ‚ów piÅ›mienniczych, PKD 47.61.Z, 47.62.Z,
d. działalności szkoleniowej, PKD 85.59.B
e. działalności związanej z organizacją i wspomaganiem organizacji imprez artystycznych, PKD 90.02.Z
f. wynajmu i dzierżawy instrumentów muzycznych, PKD 77.39.Z
g. prowadzenia badań naukowych w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych, PKD 72.20.Z
h. dziaÅ‚alnoÅ›ci profesjonalnej, naukowej i technicznej, w tym z przeprowadzania ekspertyz, potwierdzania autentycznoÅ›ci oraz opracowywania wyceny instrumentów lutniczych, PKD 74.90.Z
i. naprawy i konserwacji instrumentów lutniczych, PKD 33.19.Z
​
Rozdział V. Władze Fundacji
§ 12
WÅ‚adzami Fundacji sÄ…:
a. Fundatorzy,
b. Rada Fundacji, zwana dalej RadÄ…,
c. ZarzÄ…d Fundacji, zwany dalej ZarzÄ…dem.
Fundatorzy
§13
1. Fundatorzy sÄ… zaÅ‚ożycielami Fundacji, którym na mocy Statutu przyznano także uprawnienia opiniodawcze oraz inicjatywne.
2. Jeżeli Statut nie stanowi inaczej Fundatorzy działają łącznie.
3. Każdy z Fundatorów zyskuje kompetencje do samodzielnego dziaÅ‚ania:
a. w razie Å›mierci drugiego z Fundatorów,
b. gdy drugi z Fundatorów znajduje siÄ™ w stanie wyÅ‚Ä…czajÄ…cym Å›wiadome albo swobodne podejmowanie decyzji i wyrażania woli.
4. Każdy z Fundatorów może wskazać na piÅ›mie osobÄ™ (peÅ‚nomocnika), która bÄ™dzie mogÅ‚a peÅ‚nić funkcjÄ™ Fundatora zwiÄ…zanÄ… z powoÅ‚ywaniem i odwoÅ‚ywaniem czÅ‚onków Rady wskazane w § 14 ust 5, ust. 6 i ust. 7 lit. b Statutu, zwiÄ…zanÄ… z odwoÅ‚ywaniem czÅ‚onka ZarzÄ…du wskazanÄ… w § 17 ust. 5 lit d Statutu, a także zwiÄ…zanÄ… z wyrażeniem zgody na podjÄ™cie uchwaÅ‚ Rady, o których mowa w § 23 ust. 3 i 24 ust. 1 Statutu. PeÅ‚nomocnictwo takie obowiÄ…zuje wyÅ‚Ä…cznie w okresie, gdy Fundator peÅ‚ni i może peÅ‚nić swoje funkcje wskazane w Statucie.
5. Ostatni z żyjÄ…cych Fundatorów może ustanowić peÅ‚nomocnika, który bÄ™dzie peÅ‚nić funkcje, o których mowa w ust. 4 niniejszego paragrafu Statutu, z zastrzeżeniem, które musi być zapisane w peÅ‚nomocnictwie, że zachowuje ono moc także po Å›mierci ostatniego z Fundatorów.
6. W przypadku Å›mierci ostatniego z Fundatorów peÅ‚nomocnik, o którym mowa w ust. 5 niniejszego Statutu może zrzec siÄ™ swoich funkcji wyÅ‚Ä…cznie w formie pisemnej z podpisem notarialnie poÅ›wiadczonym. Może on także, w trybie przewidzianym w ust. 5 niniejszego paragrafu Statutu, wskazać na piÅ›mie dalszego peÅ‚nomocnika, który może peÅ‚nić funkcjÄ™, o której mowa w ust. 4 niniejszego paragrafu Statutu.
7. W razie, gdyby Fundatorzy:
a. znajdowali się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podejmowanie decyzji i wyrażania woli,
b. zmarli, a ostatni z nich nie wskazaÅ‚ peÅ‚nomocnika, o którym mowa w ust. 5 niniejszego paragrafu Statutu, uprawnienia, o których mowa w § 14 ust 5 i ust. 6 Statutu oraz w § 23 ust. 3 i 24 ust. 1 przysÅ‚uguje wyÅ‚Ä…cznie Radzie.
8. Postanowienia ust. 7 niniejszego paragrafu Statutu stosuje się odpowiednio do dalszego pełnomocnika Fundatora wskazanego, zgodnie z ust. 6 niniejszego paragrafu Statutu, a także do sytuacji, gdy pełnomocnik Fundatora zrzekł się swojej funkcji bez wskazania dalszego pełnomocnika.
Rada Fundacji
§ 14
1. Rada Fundacji jest organem kontrolnym i opiniujÄ…cym Fundacji.
2. Rada Fundacji skÅ‚ada siÄ™ z 3 do 6 czÅ‚onków i jest wybierana na piÄ™cioletniÄ… kadencjÄ™. Rada wybiera ze swego grona PrzewodniczÄ…cego Rady, który kieruje jej pracami.
3. Funkcje członka oraz Przewodniczącego Rady można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
4. Rada Fundacji jest organem odrębnym od Zarządu Fundacji i nie podlega mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej Fundacji lub nadzoru.
5. CzÅ‚onków pierwszego skÅ‚adu Rady, w tym pierwszego PrzewodniczÄ…cego Rady, powoÅ‚ujÄ… Fundatorzy. NastÄ™pnych czÅ‚onków Rady na miejsce osób, które przestaÅ‚y peÅ‚nić tÄ™ funkcjÄ™ lub dla rozszerzenia skÅ‚adu Rady, powoÅ‚uje swÄ… decyzjÄ… Rada, po uzgodnieniu z Fundatorami, przedstawiajÄ…c im każdorazowo kandydata na nowego czÅ‚onka Rady przed podjÄ™ciem decyzji o powoÅ‚aniu. W przypadku, gdy nie dojdzie do pozytywnego uzgodnienia z Fundatorami kandydatury nowego czÅ‚onka Rady, Fundatorzy mogÄ… samodzielnie powoÅ‚ać nowego czÅ‚onka Rady. Fundatorzy majÄ… także prawo do samodzielnego powoÅ‚ania nowego czÅ‚onka Rady z wÅ‚asnej inicjatywy.
6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwoÅ‚anie czÅ‚onka Rady, i przez to pozbawienie go czÅ‚onkostwa w Radzie, może nastÄ…pić w wyniku uchwaÅ‚y podjÄ™tej jednogÅ‚oÅ›nie przez pozostaÅ‚ych czÅ‚onków Rady Fundacji. Przed podjÄ™ciem takiej uchwaÅ‚y, Rada uzgadnia jej projekt z Fundatorami, którzy mogÄ… nie wyrazić zgody na jej podjÄ™cie.
7. Członkostwo w Radzie wygasa na skutek:
a. dobrowolnego wystąpienia, zgłoszonego pisemnie do Przewodniczącego Rady,
b. utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
c. Å›mierci czÅ‚onka Rady,d. odwoÅ‚ania czÅ‚onka Rady przez Fundatorów.
8. Członkiem Rady nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
9. Nie mogÄ… być czÅ‚onkami Rady osoby, bÄ™dÄ…ce czÅ‚onkami ZarzÄ…du Fundacji, które pozostajÄ… w zwiÄ…zku małżeÅ„skim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieÅ„stwa, powinowactwa lub podlegÅ‚oÅ›ci sÅ‚użbowej z osobami bÄ™dÄ…cymi czÅ‚onkami ZarzÄ…du Fundacji.
10. CzÅ‚onkowie Rady Fundacji mogÄ… otrzymywać z tytuÅ‚u peÅ‚nienia funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokoÅ›ci nie wyższej niż przeciÄ™tne miesiÄ™czne wynagrodzenie w sektorze przedsiÄ™biorstw ogÅ‚oszone przez Prezesa GÅ‚ównego UrzÄ™du Statystycznego za rok poprzedni.
§ 15
Do zadaÅ„ Rady należy w szczególnoÅ›ci:
a. wytyczanie gÅ‚ównych kierunków dziaÅ‚alnoÅ›ci Fundacji,
b. nadzór i kontrola nad dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… Fundacji, w szczególnoÅ›ci kontrola stanu majÄ…tkowego Fundacji,
c. zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu z działalności oraz udzielanie Zarządowi absolutorium,
d. powoÅ‚ywanie i odwoÅ‚ywanie czÅ‚onków ZarzÄ…du, w tym Prezesa ZarzÄ…du,
e. podejmowanie decyzji o zmianie Statutu Fundacji,
f. podejmowanie decyzji o połączeniu z inną fundacją lub o likwidacji Fundacji,
g. podejmowanie decyzji we wszystkich innych sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych organów.
§ 16
1. Rada Fundacji zbiera siÄ™ co najmniej raz w roku.
2. Radę Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu, zgłoszony na piśmie lub w formie dokumentowej. Informacja o posiedzeniu Rady musi zostać doręczona pozostałym członkom Rady na piśmie lub w formie dokumentowej z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.
3. Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwaÅ‚ zwykÅ‚Ä… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów, jeÅ›li postanowienia Statutu nie stanowiÄ… inaczej. W razie równej liczby gÅ‚osów decyduje gÅ‚os PrzewodniczÄ…cego.
4. Posiedzenie Rady może być zwołane w trybie nadzwyczajnym:
1. z inicjatywy Zarządu bądź
2. na pisemny lub wyrażony w formie dokumentowej wniosek Przewodniczącego lub
3. na pisemny lub wyrażony w formie dokumentowej wniosek przynajmniej dwóch jej czÅ‚onków dla rozpatrzenia sprawy o szczególnym charakterze.
5. Nadzwyczajne posiedzenie Rady winno być zwoÅ‚ane nie później niż w ciÄ…gu 14 dni od daty zgÅ‚oszenia wniosku. Informacja o posiedzeniu Rady musi zostać dorÄ™czona pozostaÅ‚ym czÅ‚onkom Rady na piÅ›mie lub w formie dokumentowej z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem.
6. Każdy z czÅ‚onków zwyczajnych Rady dysponuje jednym gÅ‚osem.
7. Posiedzenia Rady prowadzi PrzewodniczÄ…cy.
8. CzÅ‚onkowie Rady mogÄ… uzgodnić szczegóÅ‚owe zasady komunikacji w formie dokumentowej w odrÄ™bnym Regulaminie. W braku takich uzgodnieÅ„ przyjmuje siÄ™, że komunikacja bÄ™dzie odbywać siÄ™ za poÅ›rednictwem poczty elektronicznej (e-mail).
ZarzÄ…d Fundacji
§ 17
1. ZarzÄ…d Fundacji skÅ‚ada siÄ™ z 3 do 5 osób, w tym Prezesa, powoÅ‚ywanych przez RadÄ™ Fundacji na piÄ™cioletniÄ… kadencjÄ™.
2. Prezesa ZarzÄ…du wybiera ZarzÄ…d spoÅ›ród swoich czÅ‚onków.
3. Funkcje członka oraz Prezesa Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
4. Pierwszy skład Zarządu oraz pierwszego Prezesa powołują Fundatorzy.
5. Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
a. złożenia pisemnej rezygnacji na ręce Rady Fundacji,
b. utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
c. śmierci członka Zarządu,
d. odwoÅ‚ania czÅ‚onka ZarzÄ…du przez Fundatorów.
6. ZarzÄ…d Fundacji w caÅ‚oÅ›ci lub jej poszczególni czÅ‚onkowie mogÄ… być odwoÅ‚ani przez RadÄ™ Fundacji przed upÅ‚ywem kadencji w drodze uchwaÅ‚y podjÄ™tej jednomyÅ›lnie przez wszystkich czÅ‚onków Rady.
7. Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 18
1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
2. Do kompetencji Zarządu należy:
a. kierowanie bieżącą działalnością Fundacji,
b. realizacja celów statutowych,
c. sporzÄ…dzanie planów pracy i budżetu,
d. sprawowanie zarzÄ…du nad majÄ…tkiem Fundacji,
e. reprezentowanie Fundacji na zewnÄ…trz,
f. zatrudnianie pracowników i ustalanie wysokoÅ›ci ich wynagrodzenia,
g. składanie wniosku do Rady Fundacji o zmianę Statutu,
h. wnioskowanie do Rady Fundacji o połączenie lub likwidację Fundacji.
3. Zarząd co roku zobowiązany jest przedkładać Radzie Fundacji roczne sprawozdanie z działalności Fundacji.
§ 19
1. Posiedzenia ZarzÄ…du odbywajÄ… siÄ™ w miarÄ™ potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na póÅ‚ roku.
2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes, przesyłając informację na piśmie lub w formie dokumentowej, na co najmniej 7 dni przed planowanym posiedzeniem.
3. O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.
4. ZarzÄ…d podejmuje decyzje za pomocÄ… uchwaÅ‚ zwykÅ‚Ä… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów, przy obecnoÅ›ci co najmniej poÅ‚owy czÅ‚onków organu, jeÅ›li dalsze postanowienia Statutu nie stanowiÄ… inaczej. W przypadku równego rozÅ‚ożenia gÅ‚osów decyduje gÅ‚os Prezesa ZarzÄ…du.
5. CzÅ‚onkowie ZarzÄ…du mogÄ… uzgodnić szczegóÅ‚owe zasady komunikacji w formie dokumentowej w odrÄ™bnym Regulaminie. W braku takich uzgodnieÅ„ przyjmuje siÄ™, że komunikacja bÄ™dzie odbywać siÄ™ za poÅ›rednictwem poczty elektronicznej (e-mail).
Środki porozumiewania się na odległość
§ 20
1. Fundatorzy, CzÅ‚onkowie Rady i ZarzÄ…du mogÄ… gÅ‚osować przy wykorzystywaniu Å›rodków komunikacji elektronicznej, przy czym w zawiadomieniu o posiedzeniu organu musi być wyraźna informacja o tym, że posiedzenie może odbyć siÄ™ z wykorzystaniem Å›rodków komunikacji elektronicznej wraz z opisem sposobu uczestnictwa i wykonywania prawa gÅ‚osu.
2. Wykorzystanie Å›rodków komunikacji elektronicznej w gÅ‚osowaniach na posiedzeniach organów Fundacji odbywa siÄ™ przy zapewnieniu co najmniej:
​
a. transmisji obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym;
b. dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której czÅ‚onek organu Fundacji może wypowiadać siÄ™ w toku obrad;
c. wykonywania osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku posiedzenia.
3. Powyższe uregulowania nie wykluczajÄ… możliwoÅ›ci osobistego uczestnictwa czÅ‚onków organów Fundacji w posiedzeniach.
Wszelkie uzgodnienia z Fundatorami mogą nastąpić w formie dokumentowej, chyba że Statut stanowi inaczej.
Sposób reprezentacji oraz zaciÄ…gania zobowiÄ…zaÅ„ majÄ…tkowych
§ 21
1. Reprezentować Fundację na zewnątrz może każdy członek Zarządu samodzielnie.
2. W sprawach majÄ…tkowych wymagany jest podpis Prezesa ZarzÄ…du.
Rozdział. VI. Postanowienia końcowe
§ 22
Zmian w statucie Fundacji dokonuje Rada Fundacji bezwzglÄ™dnÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów, przy obecnoÅ›ci co najmniej poÅ‚owy czÅ‚onków uprawnionych do gÅ‚osowania. Zmiany Statutu nie mogÄ… dotyczyć celów okreÅ›lonych w akcie zaÅ‚ożycielskim.
§ 23
1. Fundacja może siÄ™ poÅ‚Ä…czyć z innÄ… fundacjÄ… dla efektywnego realizowania swoich celów.
2. PoÅ‚Ä…czenie z innÄ… fundacjÄ… nie może nastÄ…pić, jeżeli w jego wyniku mógÅ‚by ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
3. W sprawach poÅ‚Ä…czenia z innÄ… fundacjÄ… decyzjÄ™ podejmuje Rada Fundacji, bezwzglÄ™dnÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów, przy obecnoÅ›ci co najmniej poÅ‚owy czÅ‚onków uprawnionych do gÅ‚osowania. Przed podjÄ™ciem uchwaÅ‚y o poÅ‚Ä…czeniu Fundacji z innÄ… fundacjÄ…, Rada uzgadnia jej projekt z Fundatorami, którzy muszÄ… wyrazić zgodÄ™ na jej podjÄ™cie w formie pisemnej i to pod rygorem nieważnoÅ›ci.
§ 24
1. DecyzjÄ™ o likwidacji Fundacji podejmuje Rada, bezwzglÄ™dnÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów, przy obecnoÅ›ci co najmniej poÅ‚owy czÅ‚onków uprawnionych do gÅ‚osowania. Przed podjÄ™ciem uchwaÅ‚y o likwidacji Fundacji, Rada uzgadnia jej projekt z Fundatorami, którzy muszÄ… wyrazić zgodÄ™ na jej podjÄ™cie w formie pisemnej i to pod rygorem nieważnoÅ›ci.
2. O likwidacji Fundacji Zarząd zawiadamia ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego.
3. Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Rady Fundacji na rzecz organizacji o zbliżonych celach działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.